
На 20ти август тази година се навърши една забележителна годишнина – 40 години от изстрелването на единия от космическите апарати Voyager. Всъщност, първият изстрелян апарат е Voyager 2 – Voyager 1 полита две седмици по-късно – на 5ти септември, 1977 г.

За това време Voyager 1 изминава 21 милиарда километра, преминава през всички планети от външната част на Слънчевата система (поред –
Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун), прави снимки на техни спътници. С негова помощ разбираме за вулканите на Йо, океана на Европа, имаме снимки на Калисто… През 2012 г., Voyager 1 става първият апарат, построен от човек, който навлиза в междузвездното пространство, напускайки Слънчевата система.
Voyager 2 се намира само на … 18 милиарда километра. Той все още не се води в междузведното пространство.
Проследете къде се намират апаратите в реално време!
Към ден днешен, повечето инструменти на борда на апаратите вече са изключени. Към днешна дата, генераторите на борда на Voyager 1 генерират около 270 вата мощност, като тя спада с 4 вата всяка година.


Апаратите Voyager носят със себе си информация за нас като вид, звуци и снимки от разнообразието на живота и културите на земята. Съдържанието е подбрано от НАСА, като шеф на екипа е Карл Сейгън. То е записано върху златна плоча. Тя съдържа поздравления на 55 езика (без нашия…, той не участва), 115 снимки (Луната, Юпитер, Земята, пейзажи от Земята, диаграми с размерите на различните планети, хората в различни стадии от живота им, различни култури, градове)и 90 минути музика с произведения от различни култури и класики от Бах, Моцарт, Бетовен, звуци от нашата планета.
В апаратите има и пулсарна карта с периодите на въртене на известни нам пулсари, а в средата ѝ се намира Земята. Периодите са измерени с времето в което водородният атом сменя спина на електрона си, като при това действие се появява електромагнитна вълна с дължина 21 см. По този начин, учените указват скоростта, с която трябва да бъде завъртяна Златната плоча, за да се възпроизведе нейния запис.
Нашето родно участие тук е с песента “Излел е Делю Хайдутин” във феноменалното изпълнение на Валя Балканска.
Снимките, които са качени на двата космически апарата можете да намерите тук: